Home Tin tức Trung tâm hỗ trợ cho công dân Ukraine

Trung tâm hỗ trợ cho công dân Ukraine

V budově Ústřední knihovny na Mariánském náměstí 1 funguje od 1. března asistenční centrum pomoci pro lidi prchající před válkou na Ukrajině. Provoz zajišťuje  hl.m. Praha a Středočeský kraj ve spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému a dalšími organizacemi a institucemi.

Centrum mohou vyhledat všichni, kteří se při útěku před válkou na Ukrajině ocitli na území Prahy nebo Středočeského kraje. Příchozím nabízí komplexní služby tak, aby mohli legálně a bez problémů pobývat na území ČR a měli kde bydlet.

U jednotlivých přepážek zde mohou lidé vyřídit vše potřebné. Primární registraci zajišťuje policie a odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR. Se zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny lze domluvit zdravotní pojištění. Přítomni jsou pracovníci Českého červeného kříže, kteří mohou mimo jiné zprostředkovat lékařskou pomoc nebo očkování.

Na místě je možné řešit zapojení dětí do povinné školní docházky nebo umístění dětí předškolního věku do mateřské školy. K dispozici zde případně budou informace s nabídkami pracovních příležitostí. To vše za přítomnosti tlumočníků. Rozsah poskytovaných služeb se bude postupně dle potřeby rozšiřovat.

 

Na místě je k dispozici také sociální zázemí, volně dostupná Wi-Fi síť knihovny a dětský koutek.

 

Asistenční centrum funguje v koordinaci s informačními kiosky na Florenci a na Hlavním nádraží, kde mohou přijíždějící lidé získat základní informace.

 

Asistenční centrum pomoci

Ústřední knihovna, Mariánské nám. 1, Praha 1

Po – Ne 9.00 – 17.00

 

Mimo tuto dobu se do znovuotevření centra podle dohody o uprchlíky postarají neziskové organizace fungující v Praze.