Úvod Praha pro Ukrajinu Práce, bydlení a státní podpora

Práce, bydlení a státní podpora

Poslední aktualizace: 2. červen 2025

Práce

Jako držitel dočasné ochrany máte volný přístup na trh práce, takže si můžete hledat zaměstnání přímo na webových portálech jako jsou jobs.cz, prace.cz, nebo na Úřadu práce, kde vám pomohou s hledáním práce i rekvalifikací, včetně kurzů češtiny. Kurzy češtiny nabízejí také neziskové organizace, které zároveň poskytují bezplatné kariérové poradenství. Kontakty na ně najdete zde

Pro pomoc s hledáním zaměstnání a  kariérní poradenství můžete využít i poradců – specialistů pro práci s osobami s migrační zkušeností. Tito specialisté nabízí ve všech regionech služby cizincům ze třetích zemí. Spolupracují i se zaměstnavateli, kteří zaměstnávají cizince ze třetích zemí. Kontakty na Specialisty naleznete na webu Úřadu práce.

V sekci zaměstnání najdete další informace o vašich pracovních právech a odkazy pro hledání práce a brigád. 

Bydlení 

Státní humanitární ubytování je poskytováno nejvýše na dobu 90 dní od udělení první dočasné ochrany. O tuto formu ubytování lze žádat pouze na Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině v Ostravě (Moravskoslezský kraj). Po uplynutí této doby je nutné si zajistit vlastní ubytování.

Pomoc s přestěhováním do vhodného bydlení poskytuje např. Arcidiecézní Charita Praha v rámci projektu Pryč z ubytovny

Rodinám i jednotlivcům v bytové nouzi pomáhá také organizace Romodrom

Státní podpora

Pokud potřebujete finanční pomoc na úhradu základních životních potřeb a bydlení, můžete požádat o humanitární dávku (HuD). První žádost můžete podat osobně na pobočce Úřadu práce ČR, následné žádosti pak vždy online. Při posuzování nároku se berou v potaz veškeré příjmy a úspory žadatele.

Pozor – změny v posuzování zdravotního stavu od 1. července 2025! 

Co se mění a koho se to týká?

Od 1. července 2025 platí nový způsob hodnocení zdravotního stavu u lidí, kteří kvůli nemoci nebo postižení potřebují pomoc druhé osoby. Nový systém se zaměřuje na to, jak konkrétně zdravotní stav ovlivňuje každodenní život a schopnost být samostatný.

Co se mění?

Stát bude nově hodnotit, jak si člověk zvládá poradit v šesti klíčových oblastech běžného života – například s pohybem, hygienou, komunikací nebo orientací v prostoru. Cílem změn je lépe rozpoznat, nakolik je člověk ve své soběstačnosti omezen kvůli dlouhodobému nepříznivému zdravotnímu stavu. Podle míry těchto omezení bude člověk zařazen do jednoho z pěti stupňů omezení soběstačnosti.

Kdo je osoba s omezením soběstačnosti?

Jedná se o osobu starší 1 roku, která kvůli dlouhodobému zdravotnímu stavu potřebuje pomoc jiné osoby v každodenních činnostech, například při oblékání, jídle, osobní hygieně nebo pohybu. Tento zdravotní stav musí trvat nebo být podle lékařských poznatků očekáván, že
bude trvat déle než jeden rok.

Koho se změna týká?

Týká se cizinců s dočasnou ochranou, kteří již žádali anebo chtějí zažádat o humanitární dávku.
Podrobnější informace o změně v posuzování zdravotního stavu od 1. července
2025 naleznete zde.

Pokud se ocitnete v mimořádně obtížné situaci, můžete požádat také o mimořádnou okamžitou pomoc (MOP), kterou také vyplácí Úřad práce. Dávku lze žádat například na pokrytí kauce, zaplacení nákladů spojených s překladem dokladů k procesu nostrifikace atp.

S dotazy se můžete se obracet na speciální linku Úřadu práce 950 180 100, kde dostanete informace v ukrajinském jazyce. Můžete také napsat na ua@uradprace.cz.

Podrobněji zde.